Lampy wirusobójcze – Sterylizacja światłem UV-C – Jak to działa?

Sytuacja panująca w ostatnich miesiącach na całym świecie zmusiła wszystkich do szczególnego zadbania o dezynfekcje powierzchni wokół nas. Częste mycie rąk czy noszenie maseczek w miejscach publicznych ogranicza zaraźliwość. W walce z drobnoustrojami stosuje się również szerokie spektrum środków dezynfekcyjnych. Oprócz tych najpowszechniej stosowanych, chemicznych, czy zwykłe mydło, różne powierzchnie sterylizuje także innymi metodami. Wśród nich jest naświetlanie promieniami ultrafioletowymi ( UV-C )

 

Jak działa naświetlanie promieniami ultrafioletowymi ?

 

„Choroby drobnoustrojowe przenoszone przez powietrze stanowią jedno z głównych wyzwań dla zdrowia publicznego na świecie. Typowymi przykładami są grypa występująca w postaciach sezonowych i pandemicznych oraz bakteryjne choroby przenoszone przez powietrze, takie jak gruźlica, coraz częściej pojawiające się w postaci opornej na wiele leków.” – WHO

 

Technologia sterylizacji powietrza i powierzchni jest oparta na wiruso/bakteriobójczym działaniu promieniowania UV-C, które stanowią cześć spektrum światła o długości fali od 100 do 280 nm.

Powietrze skażone patogenami jest zasysane przez otwory wlotowe i następnie trafia do komory dezynfekującej. W jej wnętrzu jest poddawane działaniu skoncentrowanego promieniowania UV-C o wysokiej energii, powodując natychmiastową eliminacje wirusów i bakterii. Zdezynfekowane powietrze opuszcza urządzenie przez wylotowe otwory wentylacyjne. Ruch powietrza wymuszony jest dzięki zastosowaniu wentylatora do pracy ciągłej, charakteryzującego się niskim poziomem hałasu.

Przepływowe lampy ( bezpieczne dla osób przebywających w pobliżu urządzenia ) są zamknięte w specjalnych obudowach, które nie przepuszczają promieni ultrafioletowych.